Każdy dobry spec od renowacji skóry powinien mieć w swoim asortymencie dwa rodzaje lakierów – do zwykłych prac lakiery wodne w obu skalach wykończenia (mat i połysk) oraz lakiery rozpuszczalnikowe.

Zwykłe lakiery wodne miesza się ze sobą, otrzymując żądany na danym meblu poziom wykończenia i w zależności od producenta dodaje wody do rozcieńczenia. Niektóre systemy do renowacji zakładają dodanie utrwalacza do lakieru. Takie lakiery są zwykle trwalsze.

Oczywiście samym wyzwaniem staje się używanie utwardzacza. Bardzo szybko potrafi stwardnieć na kamień. Niezbędne jest użycie bardzo dobrych i szczelnych zakrętek, trzeba również pilnować, aby gwint był zawsze suchy.

Z praktyki wynika również, że im mniej jest utrwalacza w butelce a im więcej powietrza, tym szybciej utrwalacz zastyga.

Praktyczna porada: zawsze pilnuj, aby mieć jak najwięcej utrwalacza w butelce, a jak najmniej powietrza. Jeżeli zużyjesz już np. 1/3 utrwalacza z butelki, przelej go do mniejszej. Dzięki temu będzie go dużo w butelce, a powietrza będzie mało. To znacznie ograniczy jego skamienienie.

Lakiery wodne świetnie się sprawdzają do prac przy: fotelach, kanapach itp. Generalnie dużych powierzchniach. Natomiast do malowania elementów, z którymi styczność mają dłonie klienta, o wiele lepiej działają lakiery rozpuszczalnikowe. Najlepsze są gotowe z puszki. Tutaj są już gotowe trzy skale wykończenia: mat, satyna oraz połysk.

Po więcej informacji zapraszamy do lektury książki.